لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش بیمه گری(مدارک پزشکی)

یکی دیگر از بخش های نرم افزار نرم افزار مدیریت درمانگاه و نرم افزار مدیریت دندانپزشکی پارس تیام  بخش مربوط به بیمه گری است، در این بخش به آموزش این بخش از نرم افزار خواهیم پرداخت.

جهت کلیه امور مربوط به سازمان های بیمه گر پایه و تکمیلی از جمله تهیه لیست بیمه، تولید فایل XML و … از این بخش استفاده می شود.

در ویدیوی آموزش بیمه گری(مدارک پزشکی) یاد میگیریم که:

 •  

 •  

 • گزارش نسخ سازمان های بیمه گر پایه
  منوی اصلی برنامه >> بیمه گری >> گزارش نسخ سازمان های بیمه گر پایه .

  با انتخاب منوی بالا، فرم زیر نمایش داده می شود. بخش هایی که می خواهید لیست بیمه برای آنها ایجاد شود را انتخاب کرده و دکمه تایید را بزنید .

در ادامه فرم  « گزارش نسخ بیمه گر پایه » نمایش داده می شود .

 • سازمان بیمه گر : شما می توانید در این قسمت سازمان بیمه گر را انتخاب کنید. اگر تیک سازمان بیمه گر را نزنید لیست نسخ تمام سازمان های بیمه گر را نمایش میدهد در این صورت اگر پذیرش سازمان بیمه گر را اشتباه ثبت کرده باشد شما می توانید با وارد کردن شماره بیمه یا نام خانوادگی بیمار و … جستجو کنید و سازمان بیمه گر نسخه را ویرایش کنید.
 • صندوق : با انتخاب صندوق لیست نسخ مربوط به صندوق های انتخابی را نمایش می دهد.

ماه عملکرد :

      ** بر اساس تاریخ نسخه

      ** بر اساس تاریخ پذیرش

 • انتخاب خدمت / کالا : در این قسمت دو زبانه وجود دارد : 1 . خدمت / کالا    2 . گروه

1 . خدمت / کالا : در این قسمت با کلیک روی دکمه  فرم لیست خدمات باز شده و شما می توانید خدمات مورد نظر را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه  خدمت انتخابی در لیست را حذف کنید.

2 . گروه : در این قسمت با کلیک روی دکمه  لیست « گروه های عملیاتی » باز شده گروه مورد نظر را انتخاب کنید.

 • در این فرم برای تعریف گروه جدید روی دکمه  کلیک کنید صفحه زیر باز می شود . در این صفحه نام ریز گروه را وارد کرده و برای اضافه کردن کالا / خدمات به لیست روی دکمه کلیک کنید تا لیست خدمات باز شود در این لیست شما می توانید تمام خدمات مورد نظر را تیک زده و یکجا به لیست اضافه کنید. برای حذف یک خدمت از لیست می توانید روی دکمه  کلیک کنید. در پایان برای ذخیره روی دکمه کلیک کنید.

در فرم « لیست ریز گروه عملیاتی خدمات » برای ویرایش یک گروه روی دکمه  کلیک کنید. در فرم باز شده تغییرات را انجام و روی دکمه  کلیک کنید. برای حذف یک گروه روی کلید  کلیک کنید تا گروه انتخابی حذف شود.

در بعضی از بخش ها مانند رادیولوژی ، سونوگرافی و … که پزشک معالج و انجام دهنده کار ممکن است متفاوت باشند به همین دلیل شما از این قسمت می توانید مشخص کنید که لیست ارسالی به سازمان بیمه بر اساس کدام یک تولید شود. 

 • انتخاب پزشک : در این قسمت سه زبانه زیر تعریف شده است : 1 . پزشک     2 . تخصص    3 . تخصص خاص

  1 . پزشک : با کلیک روی دکمه  لیست پزشکان باز شده و شما می توانید پزشک مورد نظر را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه  پزشک انتخابی در لیست را حذف کنید.

  2 . تخصص : با کلیک روی دکمه  لیست تخصص های تعریف شده در سیستم باز شده و شما می توانید تخصص مورد نظر را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه  تخصص انتخابی در لیست را حذف کنید.

  3 . تخصص خاص : با کلیک روی دکمه  لیست تخصص های خاص باز شده و شما می توانید تخصص مورد نظر را انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه  تخصص انتخابی در لیست را حذف کنید.

با استفاده از این دکمه تمامی پزشکانی که برای سازمان بیمه گر انتخابی ثبت شده اند، به لیست اضافه می شوند.

با استفاده از این دکمه تمامی تخصص هایی که برای سازمان بیمه گر انتخابی ثبت شده اند، به لیست اضافه می شوند.

با استفاده از این دکمه تمامی تخصص های خاص که برای سازمان بیمه گر انتخابی ثبت شده اند، به لیست اضافه می شوند.

 • مرتب سازی : در این قسمت می توانید لیست بیمه را بر اساس انتخاب یکی از موارد موجود مرتب کنید.
 •  نمایش نسخ ثبت شده :  جهت نمایش نسخ ثبت شده و در صورت نیاز ایجاد تغییرات در نسخ از گزینه استفاده می شود.

   تولید فایل XML : جهت تولید فایل بیمه از این گزینه استفاده می شود. با کلیک کردن بر روی  دکمه ، در صورتیکه در ثبت نسخ اشکالی وجود داشته باشد و یا نسخی وجود داشته باشد که بطور کامل ثبت نشده باشند، لیست نسخ خطادار لیست می شوند. در صورتیکه نسخ خطا نداشته باشند، فایل XML  تولید می شود.

  نمونه ای از فایل XML که باید به سازمان بیمه گر ارسال شود.

 • لیست بیمه :  تمامی فرمت های چاپی سازمان های بیمه گر مختلف طراحی شده اند با انتخاب فرمت مورد نظر از لیست کناری و کلیک کردن بر روی دکمه پرینت، فرمت بیمه مورد نظر چاپ می شود.

فرمت های مختلفی که در سیستم تعریف شده است به شرح زیر می باشد :

 

 • فهرست نسخ ویزیت پزشکان و دندانپزشکان همکار ( براساس کد ملی )

این فرمت دو ستون 25 سطری از نسخ می باشد.

 • فهرست نسخ ویزیت پزشکان و دندانپزشکان همکار ( براساس شماره بیمه )

  این فرمت دو ستون 25 سطری از نسخ می باشد.

 • فهرست نسخ ویزیت پزشکان و دندانپزشکان همکار ( براساس شماره بیمه )

این فرمت دو ستون 25 سطری از نسخ می باشد.

 • لیست صورت حساب خدمات جانبی پزشکان طرف قرارداد

این فرمت به تفکیک پزشک می باشد.

 • گزارش سازمان بیمه گر

  این فرمت به تفکیک پزشک می باشد.

 • گزارش سازمان بیمه گر عمومی

 • ارسال نسخ و عملکرد پزشکان

 • ارسال نسخ و عملکرد پزشکان به تفکیک پزشک

پس از انتخاب سازمان بیمه گر و دیگر شرایط لازم و کلیک روی گزینه نمایش وارد فرم زیر می شوید.

 • ویرایش نسخ : با کلیک راست کردن بر روی هر نسخ و انتخاب گزینه ویرایش می توانید اطلاعات نسخه را ویرایش کنید که در ادامه توضیح داده خواهد شد.
 • ثبت نسخه جدید : جهت ثبت نسخه جدید از این فرم استفاده می شود، با این فرم می توانید نسخ جدید ثبت کنید بدون اینکه بیمار بدهکار شود. نسخه ای که در این فرم ثبت می شود، بدین معنی است که این بیمار پذیرش نشده است.
 • فعال / غیر فعال کردن نسخه : جهت فعال کردن یا غیر فعال کردن نسخه استفاده می شود.
 • نسخ غیر فعال به سازمان بیمه گر ارسال نمی شوند ولی هیچ گونه تغییری در سهم نقدی(دریافتی از بیمار) آن نسخه  نمی گذارد.
 • پرفراژ بر روی نسخه : برای پرفراژ مبالغ خدمات نسخه استفاده می شود.
 • فیلد علامت : جهت علامت گذاری نسخ از  این فیلد استفاه می شود.

در فرم بالا می توانید تمامی اطلاعات مربوط به یک نسخه را ویرایش کنید و همچنین می توانید خدمات نسخه را حذف و یا اضافه نمایید و در صورت نیاز ترتیب خدمات نسخه را تغییر دهید.

توجه داشته باشید که در این فرم لیست خدمات غیر بیمه نمایش داده نمی شود در صورت لزوم باید گزینه « نمایش غیر بیمه »  انتخاب شود.

نکته مهم : در صورت لزوم می توانید تعرفه خدمات را در لیست ویرایش کنید و تمامی تغییراتی که در نسخه در این فرم اعمال می شود، تاثیری در پرداختی بیمار ندارد بدین معنی که اضافه کردن یا حذف خدمت و یا تغییر قیمت در این فرم، بیمار را بدهکار یا بستانکار نمی کند.

در قسمت پایین فرم اطلاعاتی در مورد لیست نسخ نمایش داده شده در فرم را نمایش می دهد. این قسمت شامل دو بخش است :

1 . جمع کل مبالغ نسخ که شامل کل مبلغ ، کل سهم بیماران ، کل سهم سازمان می باشد.

2 . قسمت آماری که شامل تعداد کل نسخ ، تعداد نسخ فعال ، تعداد نسخ غیر فعال و تعداد نسخ علامت گذاری شده می باشد. آیتم مهم دیگری که در این قسمت مشخص شده است « خطا در شماره بیمه » می باشد که نشان دهنده تعداد نسخی است که شماره بیمه آنها براساس تعداد کاراکتری که در ثوابت برای شماره بیمه تعریف شده است درست نمی باشد .لازم به ذکر است که این نوع خطا هیچ گونه تاثیری بر روی تولید فایل XML و یا فرمت های چاپی بیمه ندارد ولی این احتمال وجود دارد که در صورت اصلاح نشدن این نسخ سازمان بیمه گر لیست بیمه را برگشت بزند.

آیتم مهم دیگر این بخش « عدم ثبت خدمت » می باشد که در این قسمت تعداد نسخی که برای آنها خدمتی تعریف نشده است و یا کل مبالغ برابر صفر می باشد را نمایش می دهد. توجه داشته باشید تا زمانی که نسخی که این خطا را دارند اصلاح نشوند سیستم به شما اجازه تولید فایل XML و یا چاپ لیست نسخ بیمه را به شما نخواهد داد.

با کلیک روی این آیتم لیست نسخ فیلتر شده و نسخ مورد نظر را نمایش می دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که هر یک از موارد ذکر شده در لیست همان رنگی مشخص شده که در این قسمت نمایش داده می شود به عنوان مثال نسخ غیر فعال با رنگ خاکستری.

 • رنگ خاکستری : اگر نسخه ای غیر فعال باشد خاکستری رنگ می شود و شماره ریف هم ندارد.
 • رنگ زرد : اگر نسخه ای علامت گذاری شده باشد.
 • رنگ قرمز : اگر نسخه ای خطایی داشته باشد با این رنگ نمایش داده می شود.
 • رنگ سبز تیره : اگر نسخه ای به ازای ثبت یک پذیرش در سیستم ثبت شده باشد و تایید شده باشد.
 • رنگ سبز : نسخی که به عنون نسخ اضافی در سیستم ثبت شده اند.
 • از این گزینه برای گرفتن خروجی اکسل استفاده می شود.
 •  نمایش نسخ ثبت شده :  جهت نمایش نسخ ثبت شده و در صورت نیاز ایجاد تغییرات در نسخ از گزینه استفاده می شود.

   تولید فایل XML : جهت تولید فایل بیمه از این گزینه استفاده می شود. با کلیک کردن بر روی  دکمه ، در صورتیکه در ثبت نسخ اشکالی وجود داشته باشد و یا نسخی وجود داشته باشد که بطور کامل ثبت نشده باشند، لیست نسخ خطادار لیست می شوند. در صورتیکه نسخ خطا نداشته باشند، فایل XML  تولید می شود.

  نمونه ای از فایل XML که باید به سازمان بیمه گر ارسال شود.

گزارش نسخ سازمان های بیمه گر تکمیلی :

این آیتم کاملا مشابه گزارش نسخ بیمه گر پایه می باشد که در بخش قبل توضیح داده شد و از تکرار آنها امتناع می کنیم . فقط در یک مورد این گزارش با بیمه گر پایه متفاوت است و آن اینکه هر نسخه بیمه تکمیلی به یک نسخه از بیمه پایه وابسته است. در صورتی که شما بخواهید خدمات موجود را ویرایش کنید باید اصلاح اطلاعات را در نسخه بیمه پایه انجام دهید.

ویرایش نسخ بیمه تکمیلی :

پس از انتخاب بخش و شرایط مورد نظر برای تولید لیست بیمه با کلیک روی دکمه  فرم لیست نسخ باز شده که در این فرم با کلیک راست روی هر نسخه امکان ویرایش وجود دارد. با انتخاب آیتم ویرایش فرم زیر باز می شود. برای ویرایش خدمات ثبت شده و یا مشخصات بیمار و یا پزشک روی دکمه « ویرایش نسخه بیمه پایه » کلیک کنید تا فرم مربوط به نسخ بیمه پایه باز شود که قبلا مفصل توضیح داده شده است.

با کلیک روی هر یک از مبالغ موجود برای هر خدمت در لیست خدمات می توانید مبلغ بیمه ای ، سهم بیمار و یا سهم سازمان مربوط به بیمه تکمیلی را ویرایش نمایید.

 

در فرم باز شده نام بخش را انتخاب کنید و بر روی دکمه سبز رنگ انتخاب کلیک کنید تا فرم « لیست نسخ بیمه پایه » باز شود. در این فرم با وارد کردن شماره بیمه پایه و یا کد ملی تمام نسخ بیمه پایه ثبت شده برای بیمار انتخابی را نمایش می دهد.

با دوبار کلیک روی نسخه انتخابی و یا کلیک روی دکمه سبز رنگ انتخاب فرم زیر باز می شود. توجه داشته باشید که برای هر نسخه بیمه پایه فقط می تواند یک نسخه بیمه تکمیلی تعریف نمایید.

در این فرم مشخصات بیمار و پزشک معالج و خدمات با توجه به نسخه بیمه پایه نمایش داده می شود و شما برای ویرایش هر یک از این موارد روی دکمه « ویرایش نسخه بیمه پایه » کلیک نمایید .

پس از انتخاب سازمان بیمه و صندوق بیمه تکمیلی محاسبه قیمت برای خدمات با توجه به تعرفه های ثبت شده در سیستم انجام شده و در صورت لزوم می توانید مبالغ را همین جا تغییر دهید.

در صورتی که بخواهید نسخه بیمه پایه را تغییر دهید می توانید روی دکمه « انتخاب نسخه بیمه پایه » کلیک نمایید و نسخه دیگری را انتخاب نمایید. در آخر روی دکمه ذخیره کلیک کنید تا نسخه ثبت شود و به لیست بیمه تکمیلی اضافه شود.

 • چاپ لیست نسخ بیمه تکمیلی :

  در لیست بیمه تکمیلی با کلیک روی دکمه  امکان چاپ لیست بیمه وجود دارد.

خروجی اکسل

بقیه آیتم های موجود در این بخش کاملا شبیه بیمه پایه می باشد و از تکرار آنها امتناع می کنیم. ( مراجعه شود به بخش گزارش نسخ بیمه گر پایه )

 • تغییر یکجا قیمت نسخ بیمه گر پایه :

  با استفاده از این فرم می توانید به صورت یکجا برای یک دوره قیمت خدمات نسخ ثبت شده را تغییر دهید. با انتخاب این آیتم فرم انتخاب بخش نمایش داده می شود و با انتخاب یک بخش فرم پایین نمایش داده می شود.

در این فرم شما می توانید با انتخاب هر یک از آیتم ها و محدود کردن حجم اطلاعات سرعت بیشتری به اعمال تغییرات مبالغ ببخشید.