لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تعریف خدمت

بخش تعریف خدمات یکی از بخش های مهم و کلیدی نرم افزار کلینیک پارس تیام است که محل ثبت کلیه خدمات قابل ارائه در هر کلینیک می باشد. قابلیت تعریف انواع خدمات با تعرفه های مختلف در نرم افزار تعبیه شده است. تعریف نامحدود خدمت برای هر پزشک و…

در ویدیوی آموزش تعریف خدمت یاد میگیریم که:

 •  چگونه خدمات و کالاها را دسته بندی کنیم؟

 • چگونه واحد های کالا رو تعریف کنیم؟

 •   کد دسترسی و کد ملی چه کاربردهایی دارد؟ 

 • نحوه تخصیص صف به خدمت را یاد میگریم

 • با نحوه ویرایش و یکسان سازی خدمات آشنا میشویم

 • نحوه حذف و یا غیر فعال کردن خدمات را یادمیگیریم÷÷

نحوه تعریف کردن یک خدمت در نرم افزار کلینیک پارس تیام

جهت دسترسی به کدینگ خدمات از مسیر زیر استفاده کنید.

منوی اصلی برنامه >> تنظیمات برنامه >> خدمات و کالا 

با انتخاب گزینه بالا  و انتخاب بخش مورد نظر، لیست خدماتی که برای بخش انتخابی تعریف شده اند، نمایش داده می شوند.

نکته : به این نکته توجه داشته باشید که گروه خدمات و خدمات بر اساس کتاب ارزش های نسبی در سیستم تعریف شده اند و شما در قسمت تنظیمات می توانید با انتخاب هر گروه ، خدمات آن گروه را به بخش اختصاص دهید

در فرم لیست گروه خدمات با کلیک روی دکمه   امکان ویرایش و دکمه   امکان حذف گروه خدمت انتخابی از لیست وجود دارد.

کلیک روی دکمه برای مرتب سازی گروه خدمات در لیست می باشد. در قسمت جستجو نیز با وارد کردن نام گروه خدمات می توانید لیست را فیلتر کرده تا سریعتر گروه مورد نظر را انتخاب کنید.

 • نوع خدمت : این فیلد شامل دو بخش « ویزیت » و « خدمت » می باشد. برای ویزیت حتما باید ویزیت تعیین شود و برای خدمات حتما باید « خدمت » تعیین شود. مهمترین محل استفاده از این فیلد، تولید فایل XML برای سازمان های بیمه گر می باشد.
 • کد ملی : کد ملی خدمات که معمولا 5 رقمی یا 6 رقمی می باشد. مهمترین محل استفاده از این فیلد، تولید فایل XML برای سازمان های بیمه گر می باشد.

با کلیک روی دکمه   در این قسمت این امکان وجود دارد که شما برای یک خدمت کد های ملی متفاوتی را برای سازمان های بیمه گر مختلف تعریف نمایید.

 • بارکد : می توان برای هر خدمت یک بارکد درنظر گرفت ، و در هنگام پذیرش از بارکد برای جستجوی خدمت استفاده کرد.
 • نوع محاسبه : محاسبات به دو روش انجام می شود که در زیر به آن ها می پردازیم :

** محاسبه بر اساس K : محاسبه مبلغ فقط بر اساس K برای این خدمت محاسبه می گردد. با انتخاب این گزینه تعدادk  را در جدول زیر وارد کنید. نحوه ثبت مبلغ هر K در ادامه توضیح داده خواهد شد.

در فرم باز شده برای ثبت کد ملی ، برای هر یک از سازمان های بیمه کد ملی را وارد کنید و روی دکمه ذخیره کلیک نمایید.

 • کد خدمت : کد خدمت یا کد دسترسی به خدمت می باشد، این کد کاملا کد محلی می باشد و  کاربر می تواند این کد را تغییر دهد البته با حفظ یکتایی کد در کدینگ بخش.
 • کد تجمیع: کد مورد نیاز برای تجمیع اطلاعات چند مرکز وابسته به هم .
 • نام خدمت : شرح خدمتی که برای بیمار انجام می گیرد.
 • حداکثر تعداد سفارش : بدین معنی است که از این خدمت حداکثر چه تعداد می تواند کاربر برای بیمار در یک پذیرش ثبت نماید.به فرض مثال برای ویزیت حداکثر یک ولی برای تزریق می تواند پنج ثبت شود. این آیتم برای جلوگیری از اشتباه کاربر هنگام پذیرش می باشد.

** محاسبه دستی : محاسبه مبلغ برای این خدمت بر اساس مبلغ ثبت شده (مبلغ تعرفه) می باشد. نحوه ثبت مبلغ در ادامه توضیح داده خواهد شد.

 • امکان تغییر قیمت هنگام ثبت خدمت : این گزینه این امکان را به کاربر می دهد که مبلغ خدمت در زمان پذیرش تعیین شود. این امکان برای خدماتی می باشد که قیمت آنها در زمان پذیرش بیمار مشخص می شوند یا به عبارتی شناور هستند.
 • صف : برنامه به سیستم نوبت دهی متصل می باشد به همین دلیل لازم است صف انجام خدمات در سیستم تعریف شده و به هر خدمت اختصاص داده شود. برای ویزیت پزشکان، یک صف در نظر گرفته می شود و برای سایر خدمات نیز صف دیگری. البته بطور کلی برای هر درمانگاه، می تواند متفاوت پیکربندی شود.

نکته : قابل توجه است که به دو صورت می توانید خدمات را در صف نوبت دهی قرار دهید :

 1. بعضی از مراکز برای کل خدمات یک صف تعریف می کنند به همین دلیل می توانید بخش را به صف مورد نظر متصل کرده تا تمام پذیرش های ثبت شده برای بخش در آن صف قرار بگیرند. به عنوان مثال برای بخش درمانگاه عمومی صف مراجعه به پزشک تعریف می شود.( مراجعه شود به تنظیمات بخش>> تعیین صف انتظار )
 2. در بعضی از مراکز برای خدمات خاص صف مشخصی را تعریف می کنند. به عنوان مثال برای خدمت تزریق سرم صف تزریقات را تعریف می کنند. در این حالت زمان ثبت پذیرش اگر برای خدمت صف تعریف شده باشد که نوبت دهی در صف مربوط به خدمت انجام می شود در غیر این صورت در صف تعریف شده برای کل بخش نوبت دهی انجام می شود.

در این قسمت شما با کلیک روی دکمه  در جلوی این آیتم می توانید صف جدید تعریف کنید . با کلیک روی دکمه   ، فرم زیر باز می شود که لیست تمام صفهای تعریف شده را نمایش می دهد.

در فرم باز شده نام صف و شماره اتاق را وارد کنید.

توجه داشته باشید که اگر گزینه « نوبت دهی به تفکیک پزشک » را تیک بزنید به هر پزشک که برای انجام خدمات متصل شده به این صف ، شماره نوبت جداگانه ای اختصاص می دهد و برای هر پزشک از شماره یک شروع می شود.

در پایین فرم نیز امکان ضبط عنوان صف برای قسمت نوبت دهی وجود دارد که کاملا شبیه ضبط صدا در قسمت تنظیمات می باشد.

توجه : برای اجرای سیستم صف، نیاز به ماژول « صف و اعلام حضور پزشکان » دارید.

تعیین خدمات همراه : این امکان جهت تسریع در کار پذیرش می باشد. بدین نحو عمل می کند که با پذیرش خدمت، خدمات همراه به صورت اتوماتیک به پذیرش اضافه می شوند. بیشترین استفاده از این گزینه در داروخانه می باشد. به عنوان مثال با اضافه کردن پنسیلین دارو های همراه مثلا آب مقطر و سرنگ به لیست اضافه شود.

در پایان پس از وارد کردن تمام موارد خواسته شده روی دکمه ذخیره در بالای فرم کلیک کنید تا ثبت اطلاعات انجام شود.

در بالای فرم با کلیک روی دکمه  امکان تعریف صف جدید وجود دارد.