لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تعریف پزشک

تعریف پزشکان از جمله تعریفات مورد نیاز برنامه محسوب می شود ، لذا بایستی با نهایت دقت انجام شود . قابلیت تعریف نا محدود پزشک با تخصص های مختلف در نرم افزار تعبیه شده است. 

در ویدیوی آموزش تعریف پزشک یاد میگیریم که:

 • چگونه پزشک را تعریف کنیم؟
 • چگونه بر ای پزشک قرارداد ایجاد کنیم
 • چگونه قرارداد را کپی کنیم؟
 • چگونه برای پزشک تعرفه ای مجزا از تعرفه خدمات در نظر بگیریم؟
 • چگونه برای پزشک تشکیل پرونده انجام بدیم و او را به عنوان پزشکان کلینیک و داروخانه تعریف کنیم؟
 • چگونه پزشکان تکراری را یکسان سازی کنیم؟
 • چگونه برای پزشکان برنامه حضور در درمانگاه را تنظیم کنیم؟

نحوه تعریف کردن پزشک در نرم افزار پارس تیام

جهت دسترسی به فرم تعریف پزشک در نرم افزار کلینیک، نرم افزار دندانپزشکی و نرم افزار داروخانه مسیر زیر را انتخاب کنید :

تنظیمات برنامه>> تعریف پزشک

با انتخاب این گزینه فرم انتخاب بخش برای شما ظاهر می شود، شما بایستی بخشی که در نظر دارید برای آن بخش، پزشک تعریف کنید را انتخاب کرده و دکمه تایید  را کلیک کنید.

با انتخاب بخش موردنظر (مثلا در اینجا درمانگاه عمومی )، فرم « لیست کادر درمانی بخش » برای شما ظاهر می گردد که لیست پزشکان تعریف شده از قبل را برای این بخش نمایش می دهد.

در لیست ظاهر شده نام هیچ پزشکی وجود ندارد و ما تصمیم داریم برای این بخش یک پزشک تعریف کنیم. برای این کار روی دکمه در بالای فرم، کلیک کرده تا فرم لیست کادر درمانی باز شود.

با انتخاب بخش موردنظر (مثلا در اینجا درمانگاه عمومی )، فرم « لیست کادر درمانی بخش » برای شما ظاهر می گردد که لیست پزشکان تعریف شده از قبل را برای این بخش نمایش می دهد. در لیست ظاهرشده اسامی تمام پزشکان ثبت شده در سیستم وجود دارد که شما میتوانید با وارد کردن نام و نام خانوادگی و یا شماره نظام پزشکی به جستجوی آنها بپردازید.

در صورتی که موفق به پیدا کردن پزشک موردنظر نشدید، می توانید با کلیک کردن روی دکمه و باز شدن فرم تعریف کادر درمانی به تعریف پزشک مورد نظر بپردازید.

در این فرم شما میتوانید با وارد کردن نام ، نام خانوادگی ، شماره نظام پزشکی، تخصص و تخصص خاص مانند تصویر پایین اطلاعات پزشک را ثبت نمایید.

توجه داشته باشید که عنوان پزشک ، نامی است که در تمامی گزارشات از آن استفاده خواهد شد.

پس از ثبت کردن اطلاعات با کلید پیغامی مبنی بر موفق بودن ثبت برای شما به نمایش در می آید که با تایید کردن آن، فرم تعریف کارکنان باز می شود.

 • عنوان : برای نمایش نام پزشک در سیستم اعلام حضور پزشکان و اعلام کردن نام پزشک در سیستم نوبت دهی از این عنوان استفاده می شود.
 • درجه علمی : با این گزینه شما می توانید درجه علمی پزشک را مشخص کنید. که بر میزان سهم دریافتی پزشک از سازمان بیمه گر تاثیر گذار است.

خدمت

ویزیت

درجه علمی

1

1.6

استاد

1

1.45

دانشیار

1

1.35

استادیار

 • در قسمت پایین تصویر پزشک، شما می توانید با فشردن کلید  فرم ضبط صدا را باز کرده و در فرم باز شده با زدن کلید  نام پزشک را ضبط کنید (البته در صورت وصل بودن میکروفن به سیستم) و با کلید  ضبط کردن را متوقف و با کلید  فایل ضبط شده را اجرا نمایید. و در صورت تایید فایل ضبط شده برای پزشک کافیست پس از ضبط کردن صدا کلید تایید و یا همان انتخاب را بزنید.

  همچنین شما می توانید با فشردن کلید فایل ضبط شده را حذف نمایید.

برای مثال سهم بیمه ای پزشک این گونه محاسبه می شود:

سهم سازمان از ویزیت پزشک * ضریب ارزشیابی یا درجه علمی(هر کدام که درصدش بالاتر باشد) = سهم پزشک

در این فرم در حالت پیش فرض گزینه « تشکیل پرونده نشود » انتخاب شده است شما این امکان را دارید که برای پزشک پرونده تشکیل ندهید.

برای تشکیل پرونده،گزینه « تشکیل پرونده شود » را انتخاب کنید. با این کار شما قادر خواهید بود اطلاعات پزشک را وارد نمایید.

همانطور که می بینید در سمت چپ فرم، محلی برای قرار دادن تصویر پزشک در نظر گرفته شده است که شما می توانید با فشردن کلید و انتخاب عکس پزشک، آن را به این فرم اضافه کنید.

و جهت حذف کردن تصویر می توانید با فشردن کلید تصویر پزشک را حذف نمایید.

در پایین فرم همان گونه که ملاحظه می فرمایید چون پزشک جز پزشکان بخش درمانگاه عمومی می باشد، ما نیز گزینه درمانگاه عمومی را علامت دار می کنیم. در قسمت قرارداد نیز با فشردن کلید  در مقابل بخش فرم کدینگ قراردادهای پزشکان و پرستاران باز شده و ما قرارداد مورد نظر را به این پزشک اختصاص می دهیم.

در فرم لیست کادر درمانی، این آیکون به معنای ویرایش کردن می باشد و شما می توانید با کلیک کردن بر روی این آیکون مشخصات پزشک و کادر درمانی را ویرایش نمایید.

در فرم لیست کادر درمانی، این آیکون  به معنای حذف کردن می باشد و شما می توانید با کلیک کردن بر روی این آیکون اطلاعات پزشک و کادر درمانی را حذف نمایید.

در فرم لیست کادر درمانی این آیکون  به معنای به روز رسانی کردن می باشد و شما می توانید با کلیک کردن بر روی این آیکون مشخصات پزشک و کادر درمانی را به روز رسانی نمایید.

در صورتی که از قبل این تاریخ برای پزشک انتخابی رزرو نشده باشد، این تاریخ برای پزشک رزرو می شود اما در صورت رزرو شدن از قبل پیغام روبرو را نمایش می دهد.

نحوه مشاهده و تعریف کردن قرارداد کارکنان درمانی در نرم افزار تیام

تعریف قرارداد برای پزشک و دیگر کارکنان درمانی یک امر بسیار مهم بوده که کار کردن با سیستم بدون انجام این تعاریف امکان پذیر نمی باشد.

جهت تعریف قرارداد از این مسیر استفاده کنید :

منوی اصلی برنامه >> ثوابت و تعاریف اولیه >> اشخاص >> کدینگ قرارداد کارکنان درمانی  .

با انتخاب این گزینه فرم انتخاب بخش برای شما ظاهر می شود، شما بایستی بخشی که در نظر دارید برای آن بخش پزشک تعریف کنید را انتخاب کرده و دکمه  را کلیک کنید.

در این فرم شما قراردادهای تعریف شده را می توانید مشاهده کنید.

در این فرم، آیکون  به معنای ویرایش کردن می باشد و شما می توانید با کلیک کردن بر روی این آیکون قرارداد پزشک و کادر درمانی را ویرایش نمایید.

در این فرم،آیکون  به معنای حذف کردن می باشد و شما می توانید با کلیک کردن بر روی این آیکون قرارداد پزشک و کادر درمانی را حذف نمایید.

برای ثبت یک قرارداد جدید بر روی علامت  کلیک کرده تا فرم « ثبت/اصلاح قرارداد پزشکان و پرستاران » باز شود شما در این فرم با وارد کرن شماره قرارداد، شرح قرارداد و وارد کردن سهم درصد نقدی و بیمه ای می توانید قرارداد جدیدی ثبت نمایید.

نکته : شرح قرارداد همان نام قرارداد می باشد.

در این فرم شما می توانید قرارداد پزشک را بر اساس شیفت و نوع K ( گلوبال ، جز فنی ، جز بهوشی ، جز حرفه ای ) و نوع عملکرد پزشک ( نقدی ، بیمه ای و یارانه دولت) تنظیم نمایید.

 • فقط خدمات زیر امکان پذیرش برای پزشک باشد : با انتخاب این آیتم،  زمان ثبت پذیرش فقط خدماتی که در قرارداد تعریف شده اند امکان ثبت وجود دارد.
 • درصد پیش فرض برای خدمات: همانگونه که در سمت چپ، بالای فرم مشاهده می کنید می توانید برای خدماتی که برای آنها درصدی تعریف نشده است به عنوان پیش فرض درصد تعریف کنید. توجه داشته باشید که در این قسمت فقط درصد را وارد کنید.
 • سهم درصد نقدی گلوبال (صبح و شب) : سهم پزشک از دریافت نقدی و گلوبال خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد نقدی فنی (صبح و شب) : سهم پزشک از دریافت نقدی و جز فنی خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد نقدی حرفه ای (صبح و شب) : سهم پزشک از دریافت نقدی و جز حرفه ای خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد نقدی بیهوشی (صبح و شب) : سهم پزشک از دریافت نقدی و جز بیهوشی خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد بیمه گلوبال (صبح و شب) : سهم پزشک بابت سهم سازمان بیمه گر و گلوبال خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد بیمه فنی (صبح و شب) : سهم پزشک بابت سهم سازمان بیمه گر و جز فنی خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد بیمه حرفه ای (صبح و شب) : سهم پزشک بابت سهم سازمان بیمه گر و جز حرفه ای خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد بیمه بیهوشی (صبح و شب) : سهم پزشک بابت سهم سازمان بیمه گر و جز بیهوشی خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد یارانه دولت گلوبال (صبح و شب) : سهم پزشک بابت یارانه دولت و گلوبال خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • سهم درصد یارانه دولت حرفه ای (صبح و شب) : سهم پزشک بابت یارانه دولت و جز حرفه ای خدمات انجام شده در شیفت صبح و شب.
 • جستجو بر اساس کد دسترسی : در این قسمت می توانید خدمات موجود در قرارداد را بر اساس کد دسترسی جسجو کنید.
 • اضافه کردن خدمات به قرارداد:

        برای اضافه کردن خدمات جدید به قرارداد روی این دکمه کلیک کنید تا فرم زیر باز شود :

پس از انتخاب خدمت روی دکمه سبز رنگ انتخاب در بالای فرم کلیک کنید تا فرم روبرو باز شود :

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در این فرم مشخصاتی از خدمت انتخابی مانند نام خدمت ، کد ملی و کد دسترسی خدمت نمایش داده می شود. در قسمت نوع محاسبه شما می توانید نوع محاسبات را به صورت درصدی و یا مبلغ ثابت تنظیم نمایید . توجه داشته باشید که با توجه به نوع محاسبه انتخابی شما در قسمت پایین می توانید هر قسمت را درصد و یا مبلغ ثابت وارد نمایید.

گزینه درصدی زمانی استفاده می شود که ما بخواهیم به ازاء هر خدمت درصدی به پزشک پرداخت نماییم، اما در گزینه نقدی ما می توانیم به ازاء هر خدمت یک مبلغ مشخص به پزشک پرداخت نماییم.

پس از وارد کردن تمام موارد خواسته شده روی دکمه سبز رنگ انتخاب کلیک کنید تا خدمت انتخابی به قرارداد اضافه شود.

شما می توانید با فشردن این کلید خدمات اضافه شده به قرارداد را ویرایش کنید.

شما می توانید با فشردن این کلید خدمت انتخابی در قرارداد را حذف نمایید.

شما می توانید با فشردن این کلید گزارشی  به فرمت اکسل دریافت نمایید.

شما می توانید با فشردن این کلید  قرارداد تنظیم شده را چاپ کنید.

نحوه مشاهده و تعریف کردن وقت پزشک در نرم افزار پارس تیام

شما می توانید از این مسیر برای تعریف وقت پزشکان استفاده نمایید :

پذیرش و نوبت دهی>> تعریف وقت پزشکان

با انتخاب این گزینه فرم انتخاب بخش برای شما ظاهر می شود،  شما بایستی بخشی که در نظر دارید برای آن بخش، پزشک تعریف کنید را انتخاب کرده و دکمه انتخاب را کلیک کنید.

با انتخاب بخش مورد نظر ( مثلا در اینجا درمانگاه عمومی )، فرم « تعریف وقت پزشکان » برای شما ظاهر می گردد.

در این فرم شما برای اینکه ببینید در یک بازه زمانی مثلاّ از 1393/07/01 لغایت 1393/07/30 برای چه پزشکانی، وقت تعریف شده است ، می توانید این تاریخ را وارد کرده و بر روی گزینه نمایش  کلیک کنید.با این کار فرم نمایش تعریف وقت پزشکان باز شده و شما می توانید وقت پزشکان را مشاهده نمایید

همچنین شما می توانید با وارد کردن تاریخ و انتخاب پزشک از فرم « لیست کادر درمانی بخش » با کلیک روی دکمه  و سپس با فشردن کلید نمایش، وقت پزشکی را که انتخاب کرده اید را مشاهده نمایید.

شما با گزینه  این امکان را دارید که یکی از زمان های تعریف شده برای پزشک را حذف نمایید.

شما با گزینه  این امکان را دارید که تمام زمان های تعریف شده برای پزشک را یکجا حذف نمایید.

تا این مرحله شما روش نمایش وقت پزشکان را مشاهده نمودید. حال به تعریف وقت پزشکان می پردازیم، برای تعریف، شما لازم است وارد فرم « تعریف وقت پزشکان » شده  و بر روی کلید  کلیک کنید، تا فرم « تعیین برنامه پزشکان » برای شما باز شود.

شما در این فرم با کلیک کردن بر روی کلید جستجو   می توانید نام پزشک را از فرم  « لیست کادر درمانی بخش » انتخاب کنید.

در پایین نام پزشک،  شما می توانید دوره تاریخ حضور پزشک را مشخص کنید.

در قسمت ایام هفته، شما می توانید روزهای حضور پزشک را با علامت دار کردن انتخاب کنید.

در قسمت شیفت شما می توانید براساس صبح، عصر و یا شب بودن، شیفت کاری ساعات کاری حضور پزشک را مشخص کنید. ساعات شیفت صبح از ساعت 8 الی 14 می باشد. ساعات شیفت عصر از ساعت 14 الی 20 می باشد  و ساعات شیفت شب از 20 الی 7 می باشد.

در قسمت توضیحات شما می توانید توضیحات لازم برای این پزشک را وارد نمایید، و سپس اطلاعات وارد شده را با کلید ذخیره، ثبت نمایید.