لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تعریف کاربر در نرم افزار داروخانه

تعریف کاربر یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش ها می باشد زیرا بدون انجام تعریف کاربر امکان کار کردن با نرم افزار وجود نخواهد داشت.

در ویدیوی آموزش تعریف کاربر یاد میگیریم که:

  • چگونه کاربر تعریف کنیم؟

  • چگونه مجوز هارا تعریف کنیم؟

  • چگونه به کاربر دسترسی های مورد نظر را تخصیص دهیم؟

نحوه تعریف کردن کاربر در نرم افزار داروخانه پارس تیام

جهت تعریف کاربر از این مسیر استفاده کنید :

 تنظیمات برنامه >>تعریف کاربر

با انتخاب این گزینه فرم کدینگ کاربر برای شما باز می شود. در این فرم اگر کاربری تعریف شده باشد قابل مشاهده است.

شما در صورت نیاز می توانید با انتخاب گزینه « تشکیل پرونده شود » اقدام به تشکیل پرونده برای کاربر مورد نظر نمایید و پس از وارد کردن تمام مشخصات روی کلید  کلیک کرده تا اطلاعات ذخیره شده و وارد فرم لیست اشخاص کادر اداری شوید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید در قسمت سطح دسترسی به شما این امکان داده شده است تا بتوانید سطوح دسترسی مختلف را تعریف کنید. که با کلیک بر روی کلید تصویر روبه رو را مشاهده می کنید :

در این تصویر شما لیستی از نقش های تعریف شده را مشاهده می کنید که نقش انتخابی را به عنوان سطح دسترسی برای کاربر تعیین کنید.

نقش به گروهی از سطوح دسترسی گفته می شود که با یک عنوان مشترک تعریف می شوند و شما با انتخاب هر یک از این نقش ها به عنوان سطح دسترسی کاربر ، مجوزهای موجود در نقش را به کاربر می دهید و کاربر می تواند بر اساس این مجوزها به آیتم های مختلف برنامه دسترسی داشته باشد .

به عنوان مثال برای تعریف نقش « امکانات ویژه سوپروایزر » مراحل زیر را انجام دهید :

برای تعریف نقش جدید باید روی دکمه  کلیک کنید تا صفحه زیر باز شود . در قسمت « نام نقش » و « شرح نقش » توضیحاتی در مورد نقش قرار دهید که نمایانگر کلیه مجوزهای آن نقش باشد به عنوان مثال تمام وظایف یک سوپروایزر در مراکز درمانی مشخص و تعریف شده می باشد و تمام کاربران مراکز درمانی با مشاهده نقش سوپروایزر متوجه می شوند که این نقش چه مجوزهای دسترسی باید داشته باشد.

مهم ترین قسمت این فرم تعریف مجوزها می باشد . همانطور که مشاهده می کنید این قسمت شامل دو زبانه « سطح دسترسی 1» و « سطح دسترسی 2 »  می باشد که به توضیح هر یک از آیتم ها می پردازیم.

 

*** سطح دسترسی 1 : در این زبانه تمامی بخش ها و آیتم های مختلف برنامه گروه بندی شده و شما می توانید آیتم های مورد نظر را انتخاب کنید . برای انتخاب سریعتر موارد می توانید روی هر آیتم کلیک راست و گزینه « انتخاب همه » را کلیک نمایید. انتخاب گزینه « حذف همه » تمام آیتم ها را از حالت انتخاب خارج می کند.

*** سطح دسترسی 2 : این زبانه شامل چهار آیتم زیر می باشد :

1 . انبار ها : شامل لیست انبارهایی که در سیستم تعریف شده است.             

 2 . بخش ها : شامل بخش های سیستم می باشد.

3 . صندوق ها : هر کاربر به کدام یک از صندوق های برنامه دسترسی داشته باشد.

4 . تخفیفات : مدیریت در سیستم علت تخفیفات را تعریف کرده است و شما در این قسمت مجوز ثبت تخفیفات مختلف را به کاربر می دهید.

  •  نکته مهم در این بخش این است که هر دو زبانه عملا وابسته هم می باشند به عنوان مثال اگر به کاربری مجوز « بستن حساب » داده می شود باید مجوز دسترسی به یکی از صندوق ها را نیز به کاربر بدهیم تا کاربر بتوانید از این مجوز استفاده کند در غیر این صورت این مجوز بی اثر خواهد شد.