لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تعریف کاربر

تعریف کاربر یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش ها می باشد زیرا بدون انجام تعریف کاربر امکان کار کردن با نرم افزار وجود نخواهد داشت.

در ویدیوی آموزش تعریف کاربر یاد میگیریم که:

  • در این قسمت یاد میگیرم چگونه کاربر تعریف کنیم

  • چگونه مجوز هارا تعریف کنیم.

  • چگونه به کاربر دسترسی های مورد نظر را تخصیص دهیم

نحوه تعریف کردن کاربر در نرم افزار پارس تیام

جهت دسترسی به فرم تعریف کاربر  در نرم افزار کلینیک، نرم افزار داروخانه و نرم افزار دندانپزشکی مسیر زیر را انتخاب کنید :

تنظیمات برنامه>> تعریف کاربر

برای تعریف کاربر شما میتوانید از گزینه استفاده نمایید که فرم زیر برای شما نمایش داده میشود

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در قسمت سطح دسترسی به شما این امکان داده شده است تا بتوانید سطوح دسترسی مختلف را تعریف کنید که با کلیک بر روی کلید تصویر زیر را مشاهده می کنید :

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید در قسمت سطح دسترسی به شما این امکان داده شده است تا بتوانید سطوح دسترسی مختلف را تعریف کنید که با کلیک بر روی کلید   تصویر زیر را مشاهده می کنید :

مهم ترین قسمت این فرم تعریف مجوزها می باشد . همانطور که مشاهده می کنید این قسمت شامل دو زبانه « سطح دسترسی 1» و « سطح دسترسی 2 »  می باشد که به توضیح هر یک از آیتم ها می پردازیم.

*** سطح دسترسی 1 : در این زبانه تمامی بخش ها و آیتم های مختلف برنامه گروه بندی شده و شما می توانید آیتم های مورد نظر را انتخاب کنید . برای انتخاب سریعتر موارد می توانید روی هر آیتم کلیک راست و گزینه « انتخاب همه » را کلیک نمایید. انتخاب گزینه « حذف همه » تمام آیتم ها را از حالت انتخاب خارج می کند.

در این تصویر شما لیستی از نقش های تعریف شده را مشاهده می کنید که با کلیک روی دکمه  شما می توانید نقش انتخابی را به عنوان سطح دسترسی برای کاربر تعریف کنید  .

نقش به گروهی از سطوح دسترسی گفته می شود که با یک عنوان مشترک تعریف می شوند و شما با انتخاب هر یک از این نقش ها به عنوان سطح دسترسی کاربر ، مجوزهای موجود در نقش را به کاربر می دهید و کاربر می تواند بر اساس این مجوزها به آیتم های مختلف برنامه دسترسی داشته باشد .

به عنوان مثال برای تعریف نقش « امکانات ویژه سوپروایزر » مراحل زیر را انجام دهید :

برای تعریف نقش جدید از قسمت تنظیمات برنامه،گزینه مجوز های دسترسی رو انتحاب کرده و با زدن گزینه + میتوانید نقش جدید را اضافه کنید
در قسمت « نام نقش » و « شرح نقش » توضیحاتی در مورد نقش قرار دهید که نمایانگر کلیه مجوزهای آن نقش باشد به عنوان مثال تمام وظایف یک سوپروایزر در مراکز درمانی مشخص و تعریف شده می باشد و تمام کاربران مراکز درمانی با مشاهده نقش سوپروایزر متوجه می شوند که این نقش چه مجوزهای دسترسی باید داشته باشد.

پس از انتخاب دسترسی ها بر روی کلید  کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.