لوگو پارس تیام
جستجو کردن
Close this search box.

آموزش تایید بستن صندوق و تایید چک

بخش مربوط به صندوق و بستن آن یکی از بخش های پرکاربرد در نرم افزار کلینیک، نرم افزار داروخانه و نرم افزار کلینیک دندان پزشکی میباشد.

در این بخش به توضیح و آموزش کامل بخش صندوق و بستن آن. محاسبه درآمدها و سود و زیان در بازه های مختلف زمانی و انجام محاسبات بر اساس عملکرد هر کاربر خواهیم پرداخت.

در ویدیوی آموزش صندوق و بستن آن یاد میگیریم که:

 • چگونه میتوان مبالغ  دریافتی از بیماران را ثبت کرد؟

 • چگونه می توان عودت به بیماران را ثبت کرد؟

 • چگونه میتوان قبض مجدد را پرینت کرد؟

 • با چگونگی بستن صندوق آشنا میشوید؟

لیست افراد منتظر در صف

صندوق >> صف صندوق

برای ثبت صندوق از منوی اصلی برنامه قسمت صندوق–>صف صندوق را انتخاب میکنیم

این گزینه برای آن درمانگاه های می باشد که پذیرش و صندوق از هم جدا هستند.

 

لیست افراد منتظر در صف

این فرم شامل دو بخش کلی « صف صندوق » و « تسویه شده » می باشد که « صف صندوق » لیست افراد منتظر را نشان می دهند که می خواهند قبض صندوق دریافت کنند و « تسویه شده » لیست افرادی که قبض دریافت کرده اند را نشان می دهد.

کاربر از داخل لیست بیمار مورد نظر را انتخاب و ازگزینه  استفاده کرده و اگر بیمار بدهکار بوده دریافت از بیمار رو از طریق فرم زیر انجام میدهند.

 ومبلغ دریافتی رو که ممکن است به صورت نقد کارت و یا چک باشد ثبت میکنند.

همچنین در این فرم امکان ثبت تخفیف برای بیماران وجود دارد.

اگر بیمار بستانکار باشد فرم زیر باز میشود جهت عودت به بیماران به صورت حواله یا به صورت نقد.

بروز رسانی بیماران صف صندوق (Refresh)

 • صندوق : چون در سیستم این امکان وجود دارد که چندین صندوق در سطح درمانگاه یا بیمارستان تعریف شود و در تنظیمات هر بخش مشخص شده است، که هر بخش به چه صندوقی، بیماران را ارسال می کند. صندوق دار با انتخاب صندوق مورد نظر بیماران آن صندوق نمایش داده می شوند. در اغلب مواقع در درمانگاه های کوچک از یک صندوق استفاده می شود.
 • بارکد قبض : بر روی هر قبض، بارکد چاپ می شود تا امکان استفاده از بارکدخوان وجود داشته باشد. (قبض ارسالی از پذیرش).
 • کد دسترسی : کد یکتایی است جهت دسترسی سریع تر (چند رقمی می باشد).
 • پرونده حسابداری بیمار : جهت فراخوانی پرونده حسابداری بیمار مورد استفاده قرار می گیرد، بیشترین استفاده موقعی می باشد که بیمار به صندوق مراجعه می کند و می خواهد بخش از بدهی قبلی(مثلا مربوط به یک ماه پیش) خود را به صندوق پرداخت کند. با زدن این دکمه فرم جستوی بیمار نمایش داده می شودو پس از یافتن شخص مورد نظر و زدن کلید انتخاب،  فرم پایین نمایش داده می شود.

با زدن کلید « ارسال به صندوق » بدهی بیمار به صندوق ارسال می گردد و بیمار وارد فرایند صندوق میشود.

 • حذف تکی : با انتخاب یک بیمار در جدول، می توان با کمک این دکمه از صف صندوق حذف کرد.(به دلایل مختلف ممکن است صندوق دار اقدام به این کار کند از جمله عدم مراجعه بیمار به صندوق)
 • حذف کل لیست : می توان با کمک این دکمه اسامی تمام بیماران را از صف صندوق حذف کرد.(به دلایل مختلف ممکن است صندوق دار اقدام به این کار کند از جمله عدم مراجعه بیماران به صندوق)
 • بدهکار : در صورتیکه بیمار باید به صندوق مبلغی را پرداخت کند. (بیمار بدهکار است)
 • بستانکار : در صورتیکه صندوق مبلغی را باید به بیمار پرداخت کند.(بیمار بستانکار است)

بستن حساب :

منوی اصلی برنامه >> صندوق >> بستن حساب.

بهتر است پایان هر روز کاری یا شیفت کاری، عملیات بستن صندوق انجام گیرد به این دلیل که در صورت مغایرت بین موجودی صندوق و موجودی کامپیوتر ، در همان روز یا شیفت کاری، پیدا شود و این مغایرت به روز های دیگر انتقال پیدا نکند. فرم بستن صندوق به صورت زیر می باشد.

در این قسمت صندوقدار موجودی نقدی صندوق را شمارش و در قسمت « موجودی نقدی » ،و چک را در قسمت مربوط وارد میکند. موجودی دستگاه Pos به صورت اتوماتیک در قسمت مربوطه خواهد نشست و نیاز به ثبت توسط کاربر ندارد.

 

این قسمت از فرم اگر کاربر مجوز دسترسی داشته باشد مبلغ نقد و چک هم به ایشان نمایش داده میشود.

با مقایسه مبالغ ثبت شده در این دو قسمت شما مغایرتهای موجود را متوجه می شوید و با بررسی دلیل این مغایرت می توانید اصلاحات لازم را در سیستم انجام دهید. نکته حایز اهمیت در این قسمت مجوزهایی است که به کاربران داده می شود توجه داشته باشید که مجوز مربوط به قسمت دوم فرم مربوط به کاربران سوپروایزر می باشد تا بوانند اشتباهات موجود در زمان ثبت را پیگیری و بررسی نمایند. ( برای تنظیم مجوز های دسترسی مراجعه شود به ثنظیمات >> مجوز های دسترسی ). در پایان دکمه ثبت را بزنید تا اطلاعات وارد شده ذخیره شوند.